Betegeknek és hozzátartozóknak

Hasznos írások és adatbázisok, melyek segítséget nyújtanak a beteg jogainak megismertetésében és érvényesítésében.

Adatbázisok

IV. évfolyam (2009) > 5. szám

Halálos nőgyógyászati rutinműtét

Elektív császármetszés helyett hüvelyi szülés – és széklettartási zavar

Felborult kerekes szék okozta végzetes csigolyasérülés

Szülési traumának tulajdonított vízfejűség

Rutinműtét végzetes szövődményei

Orvosi mulasztásnak tulajdonított agykárosodás

Egészségügyi ellátások visszautasítása
Sokan úgy vélik, hogy az egészségügyi ellátás visszautasításának joga az önrendelkezési jogból fakad. Előbbiről gyakran esik szó a hétköznapokban is, igaz, többnyire az eutanázia kérdése kapcsán. Tény, hogy egyes egészségügyi ellátások visszautasítását sok esetben igen kevés választja el az eutanázia, illetve az öngyilkosságban való orvosi segítségnyújtás fogalmától. Könyvtárakat lehetne megtölteni azokkal a tanulmányokkal, amelyek az eutanázia kérdéskörével és az ellátás visszautasításához való jog viszonyával foglalkozik. Vizsgálódásaink szempontjából valójában az igazi kérdés az, hogy a beteg az önrendelkezési jogából adódóan miként, mely esetekben és milyen módon utasíthatja vissza az ellátást.

Precedens ítélkezési rendszer: lappangó jogforrás?
A magyar jogrendszerben a bírósági határozatoknak – kivéve a Legfelsőbb Bíróság (LB) jogegységi határozatait – nincs kötelező precedens erejük, a gyakorlat azonban azt mutatja, hogy az LB eseti döntéseit is követik az alsóbb fokú bíróságok. Mindezek után kíváncsiak voltunk arra, hogy a Jogorvoslap által megkérdezett jogászok szerint vajon a gyakorlatban létezik-e precedensrendszer az egészségügyi szolgáltatók kártérítési felelősségében. A válaszok alapján úgy tűnik: ha betű szerint nem is, a bírói gyakorlatban meglehetősen elterjedt, hogy az egyes ügyekben eljáró tanácsok „mennek” a mások által – hasonló esetekben – hozott ítéletek után.

Masni és paragrafus
Minél fiatalabb korban tanul meg valaki masnit kötni, annál nagyobb az esélye arra, hogy jó orvos, sebész váljék belőle – így tartja Simon Tamás édesanyja, akinek mindkét fia jogász lett. Egy ügyvédi irodában dolgoznak, öt gyermekük közül kettő ügyesen boldogul a csomófabrikálással. Hogyan, és főként miért lesz valakiből jogász, amikor szülei nyomdokán alapvetően orvosi pályára készül? Mi motivál egy fiatalembert, aki Ádám György irodájának vezetését átvéve a betegek képviselete után most az egészségügyi szolgáltatók érdekeiért is perre megy? A jog szépségéről, terveiről, és arról is faggattuk, elégedett, boldog embernek érzi-e magát.