Betegeknek és hozzátartozóknak

Hasznos írások és adatbázisok, melyek segítséget nyújtanak a beteg jogainak megismertetésében és érvényesítésében.

Adatbázisok

IV. évfolyam (2009) > 4. szám

Biztos hátország nélkül - Dr. Kovácsy Zsombor a világ forgásáról, a fiatalságról és az orvosmaffiáról
Három és fél évvel hivatali mandátumának lejárta előtt felállt az elnöki székből, és ügyvédként folytatja pályafutását dr. Kovácsy Zsombor. Sokan nem hiszik el, hogy önszántából távozott. A Jogorvoslapnak adott interjújában állítja, saját útját akarja járni, és nem hajlandó megalkudni.

Cseberből vederbe? - A kórház-magánosítás tapasztalatai
Csak részben váltotta be a hozzá fűzött reményeket a kórházak magánműködtetésbe adása – állapította meg az Állami Számvevőszék. Ráadásul – amint azt az egyes kórházi tevékenységek kiszervezésének ellenőrzéséről szóló jelentés megállapítja – a kórház-üzemeltető cégektől a tulajdonos önkormányzatok nem kérik rendszeresen számon a szerződések betartását. Azt a rendkívül fontos tényezőt pedig, hogy vajon nem romlik-e a magánosítás miatt az ellátás színvonala, megfelelő indikátorrendszer híján gyakorlatilag képtelenek megállapítani.

Új támogatási rendszer a gyógyászati segédeszközök esetében
Augusztus közepétől átalakul a gyógyászati segédeszközök támogatási rendszere, ám az új szisztémában lesznek olyan rendelkezések, melyek csak a jövő esztendő januárjában lépnek hatályba – jelentette be Székely Tamás egészségügyi miniszter.

Gyógyít vagy kábít? - Kábítószerek, pszichotróp és prekurzor anyagok problematikája jogi szempontból
Manapság alapvető kérdésnek számít a kábítószerek, pszichotróp és a prekurzor anyagok helye a gyógyszerek között.

Fokozott figyelem - Módosultak az ellenőrzött szerek rendelését előíró szabályok
Tavaly decemberben módosult az a rendelet, mely a fokozottan ellenőrzött szerek rendelését és gyógyszertári kezelését szabályozza. Az alábbiakban a legfontosabb tudnivalókat összegezzük.

Bélátfúródás nyomán kialakult rokkantság
Az I. rendű felperest lázas állapot és hasi fájdalmak miatt utalta be háziorvosa az alperes kórházába. A kórház sürgősségi ambulanciáján kórházi felvételt ajánlottak fel a beteg számára az elvégzett vizsgálat alapján. Noha a beteg ezt visszautasította, a laboratóriumi vizsgálatokhoz szükséges vért levették, és másnapra rendelték vissza az I. rendű felperest, aki akkor már beleegyezett a kórházi felvételbe. A belgyógyászati osztályra került, ahol folyadékterápiában részesült, majd négy nappal később ultrahang- és CT-vizsgálatot végeztek nála. A képalkotó vizsgálatok bélgyulladást és diverticulosist jeleztek, és felvetették bélátfúródás gyanúját is. Ennek nyomán az I. rendű felperes átkerült a sebészeti osztályra, ahol műtétre került sor, melynek során a szigmabél átfúródására és letokolt tályogra derült fény. A tályogot kitisztították, a gyulladt bélszakaszt eltávolították és a csonkot átmenetileg kivarrták a hasfalra. Ezt néhány hónappal később megszüntették.

Teljes rokkantság gerincműtétet követően
A felperest derékfájdalmai miatt kivizsgálták az alperes kórházában, és az igazolt jobb oldali porckorongsérv miatt az idegsebész sebészeti megoldást javasolt. A IV. ágyéki csigolya magasságában végzett műtét során a kiszakadt porckorongsérvet eltávolították. Az utókezelést követően a felperes állapota rosszabbodott, és a vizsgálatok újabb jobb oldali porckorongsérvet mutattak, ezért egy második műtét során eltávolították az L.V. gyököt nyomó porckorongsérvet. A felperes fájdalmai – átmeneti javulást követően – visszatértek, a fájdalom ezúttal a bal oldalon jelentkezett, ezért egy harmadik sebészeti beavatkozással eltávolították a bal oldali porckorongsérvet, újra feltárták az L.V. gyököt, majd csavarokkal és lemezekkel egymáshoz rögzítették az L.IV.-L.V.-S.I. csigolyákat. E harmadik műtét során a felperes jobb lábfeje megbénult, és fájdalmai fokozódtak. Miután állapota az utókezelés során sem javult, felkereste a műtéteit végző idegsebészt, aki közben már másik kórházban dolgozott. Itt megtörtént a felperes teljes körű kivizsgálása, és ennek alapján az ottani orvosok megállapították, hogy az alperes kórházban elvégzett harmadik műtétnél behelyezett rögzítő lemezek egyike rendellenes helyzetben áll. Ezt egy újabb műtét során eltávolították, a rendszert helyreállították, melynek eredményeként a felperes állapota valamelyest javult, munkaképességét azonban teljes mértékben elveszítette.

Kinek kell megigényelnie az asztmás állami gondozott emelt összegű családi pótlékát?
Az 1973-ban született, és azóta intézetben nevelkedő felperes súlyos asztmában szenved, és légzőszervi panaszai miatt többször kezelték kórházban és szanatóriumban is. Egészségi állapota miatt többször is intézetet váltott, míg végül nagykorúvá vált, így intézeti ellátása megszűnt. Nagykorúságának eléréséig gyámja a gyermekvédelmi intézet igazgatója volt.

Gerinchasadékkal és vízfejűséggel világra jött újszülött esete
A felperes gyermeke gerinchasadékkal és vízfejűséggel született egy egyetemi szülészeti klinikán. A terhesgondozás során előírt szűrővizsgálatokat az alperes kórház végezte. Az alperes alkalmazásában lévő orvos az I. és II. ultrahangvizsgálatnál fejlődési rendellenességre vagy egyéb kóros elváltozásra utaló jelet nem talált. A terhesség 32. hetében elvégzett III. ultrahangvizsgálat során az orvos kétoldali agykamratágulatot észlelt a magzatnál, ezért a progresszív ellátás keretében a klinikára utalta a várandóst. Az itt elvégzett ultrahangvizsgálatkor a keresztcsonti szakaszon több szegmentumra terjedő záródási zavart (spina bifidát) mutattak ki, emellett mindkét oldalkamra esetében kifejezett tágulat volt látható. A terhesség ekkor már magzati javallat okán nem volt megszakítható.